Varme - forlæng sæsonen

 

Vil du tidligt i gang om foråret med f.eks. forspiring af blomster og planter, er det vigtigt at kunne holde drivhuset frostfrit, for at planterne ikke skal tage skade.

Der skal faktisk ikke så meget varme til for at opvarme drivhuset. En petroleumsvarmer kan uden problemer holde drivhuset frostfrit om foråret, men den har ikke termostat og opvarmer således også drivhuset om dagen, hvor der ikke umiddelbart er behov for det.

Så har du ikke tid til hele tiden at gå ud og slukke og tænde for varmeren kan det være en fordel at købe en varmer med termostat, der kun varmer, når der er behov for det.

Har du et ønske om at overvintre planter, er det nødvendigt med effektive varmere, og ekstra isolering. Noblefolie er en effektiv måde at isolere drivhuset med.

Til at holde styr på det hele, har du brug for et termometer, så du kan følge temperaturudviklingen i drivhuset.

Se vort store udvalg nedenfor på denne side.

 

Petroleumsvarmere


 petroleumsvarmere

En petroleumsvarmer er en billig løsning til opvarmning af drivhuset. Vi tilbyder dem i 3 størrelser passende til 5, 10 og 15 m2 drivhuse. Petroleumsvarmerne afgiver en konstant varme, og er bedst egnet i det tidlige forår eller om efteråret hvor nattefrosten ikke er alt for hård.

Det er vigtigt, at der påfyldes lugtfrit petroleum eller lampeolie af en god kvalitet, ellers risikerer man at varmeren soder planter og drivhus til.

Det er vigtigt at man lader vægen ligge i blød et døgns tid, inden man antænder varmeren. Det er meningen, at det er petroleumen, der skal brænde og ikke vægen.

Petroleum forbrænder ilt, hvilket medfører dannelsen af kondensvand. Derfor er det vigtigt med ventilation, så der tilføres frist luft til drivhuset.

Ulempen ved petroleumsvarmerne er, at de ikke er termostatstyret. Det vil sige, at de afgiver den samme mængde varme, ligemeget om der er -10 eller +30 grader. Derfor er det en fordel at slukke om dage, hvis der meldes om plus grader (sol). På den måde sparer du på forbruget af petroleum.

 juniorvarmer

Juniorvarmer

Petroleumsvarmer egnet til drivhuse op til 5 m2.

- Påfyldes: 1,75 ltr. lugtfrit petroleum eller lampeolie.
- Brændetid: 7-8 dage.
- Effekt: 0,120 kW.

 seniorvarmer

Seniorvarmer

Petroleumsvarmer egnet til drivhuse op til 10 m2.

- Påfyldes: 1,75 ltr. lugtfrit petroleum eller lampeolie.
- Brændetid: 1-2 dage.
- Effekt: 0,625 kW.

 maxivarmer

Maxivarmer

Petroleumsvarmer egnet til drivhuse op til 15 m2.

- Påfyldes: 5 ltr. lugtfrit petroleum eller lampeolie.
- Brændetid: 2-3 dage.
- Effekt: 1.250 kW

 vaeger

Tilbehør til petruleumsvarmerne

Væger kan købes løse (2 stk.).

Husk at lægge dem i blød i petroleum eller lampeolie, et døgn inden antændelse, eller er det vægerne der brænder istedet for petroleum eller lampeolie.


Gasvarmer

 gasvarmer

En gasvarmer har en effekt der gør den anvendelig til opvarmning af drivhuset om vinteren. Dog er det tilrådeligt at isolere drivhuset med noblefolie, for at spare på forbruget.

Gasvarmeren er termostatstyret og kan derfor indstilles til at starte og slukke ved en temperatur mellem 2 - 25 grader, hvilket vil sige, at du i modsætning til en petroleumsvarmer kun opvarmer drivhuset, når det er nødvendigt.

Ligesom ved petroleumsvarmerne forbrænder gasvarmeren ilt, hvilket medfører dannelsen af kondensvand, derfor er det også vigtigt med ventilation når du bruger en gasvarmer. Derimod er afbrændingen af gas en ren afbrænding, hvilket vil at der ikke er risiko for at planterne bliver sodet til.

 gasvarmer 1800

Gasvarmer 1800

Gasvarmer egnet til drivhuse op til 16 m2.

- Gas: Propan/Butan (max. 30 Bar)
- Termostat: kan indstilles mellem 2 - 25 grader.
- Elektronisk tænding - ikke nødvendigt med strømforsyning.
- Produceret i rustfrit stål.
- Effekt: 1,9 kW.
- Flammeovervågning - Sikrer, at hvis flammerne skulle  
  gå ud, stoppes gastilførslen.

Regulator til gasflasken medfølger ikke, men skal bestilles separat.

Det er en fordel at placere gasvarmeren 30 - 40 cm fra jorden, det sikrer en bedre ventilation og dermed mere varme. Samtidig holdes termostaten væk fra den kolde jord, så den ikke påvirkes og opvarmer unødigt.

 

Tilbehør til gasvarmer

Vægbeslag til montering i drivhusets profiler.


Elvarmer

 

En elvarmer er den mest optimale løsning til opvarmning af drivhuset. Den afgiver en "tør" varme og skaber samtidig ventilation i drivhuset. Dette er med til at forhindre dannelsen af sygdomme i planterne som f.eks. skimmelsvamp.

Elvarmere har termostatstyring og opvarmer derfor kun drivhuset, når det er nødvendigt.

Den tørre varme medfører at der ikke dannes kondens og derfor er det ikke nødvendigt med ekstra ventilation. Dermed kan man isolere drivhuset tættere og dermed spare på varmeudgiften.

 tropic

Tropic elvarmer

Elvarmer egnet til drivhuse op til 14 m2.

- Varmer om vinteren og ventilerer om sommeren.
- Med termostatstyring.
- Beskyttet mod vandstænk.
- Kan stilles til en effekt på 1 eller 2 kW.
- Godkendt til udendørsbrug.

Tropic kan indstilles på 1 eller 2 kW. Dermed kan man bestemme hvor hårdt den skal varme. Om foråret og sommeren, hvor temperaturen ikke kommer ret meget under 0 grader, er det nok at stille den på 1 kW, så bruger den ikke så meget strøm.

Hvis du vil opvarme drivhuset om efteråret og vinteren, er det nødvendigt at stille elvarmeren på 2 kW, da der er behov for mere varme.


Isolering

 

Hvis du har et drivhus med glas, og du ønsker at komme tidligt i gang om foråret, er det nødvendigt med isolering. Til det formål kan vi anbefale Juliana noblefolie, der isolerer, men lader samtidig lys slippe igennem til planterne.

Har du et drivhus med polycarbonat kan du som suplement isolere drivhuset yderligere med noblefolie, for at spare spå varmeomkostningerne.

Vil du overvintre planter, er det absolut nødvendigt med isolering af drivhuset, ellers bliver det meget dyrt at opvarme. Opdel evt. drivhuset med noblefolien, så du ikke opvarmer flere m3 end højst nødvendigt. Du kan evt. lave et lille "telt" omkring de planter, der skal holdes frostfrit.

Planter der skal overvintres kan pakkes ind i noblefolien, som beskyttelse imod frosten.

 noblefolie

Noblefolie

Juliana Noblefolie består af nogle plastlag med nogle store luftpuder, der isolerer.

Noblefolie leveres i ruller i følgende størrelser:

- 1,5 x 10 m
- 1,5 x 50 m

 noblefolie holder

Noblefolie holdere

Til at lette montagen af Noblefolie i drivhuset, kan man købe holdere til Noblefolie/Skyggenet. De monteres let i drivhusets profilsystem og kan om sommeren benyttes til skyggenet.

Tryk her og se hvordan man monterer dem.


Termometre

 miljo termometer

Det er meget vigtigt at holde styr på temperaturen i drivhuset.
Om vinteren og i det tidlige forår, er der stor chance for at planterne får frostskader.

Et termometer er en uvuderlig hjælp når du skal indstille varmerne korrekt.

Et jordtermometer er en god hjælp til at funde ud af, hvornår du kan udplante dine planter. Nogle planter kræver en bestemt jordtemperatur, inden de vil optage næring. F.eks. kræver en tomatplante 16 grader mens en agurkeplante kræver 18 graders jordtemperatur, for at optage næring.

Ofte sælges tomat- og agurkeplanter allerede i april måned. Der er jorden slet ikke varm nok, og hvis man udplanter planterne på det tidspunkt, vil de gå ud, og du er nødt til at købe nye planter igen.

 min max termometer

Min-Max termometer

Et rigtig godt instrument til indstilling af varmen i drivhuset.

Man kan aflæse den aktuelle temperatur, samt den koldeste og varmeste temperatur der har været i drivhuset siden sidste aflæsning.

På den måde har man hele tiden kontrol med klimaet i drivhuset.

 jordtermometer

Jordtermometer

Vi ser den aktuelle jordtemperatur.

Nogle planter kræver en bestemt jordtemperatur